Управителя на фирма дължи ли осигуровки?

Управителя на фирма дължи ли осигуровки?

Мениджър на фирма зад бюрото си

Осигуряването на управителите на фирми, както и съдружници в дружества, е въпрос, който често бива обсъждан и разискван в бизнес средите. По този въпрос е необходимо първо да се отбележат няколко основни момента, свързани с управлението на ЮЛ и дали то е ЕООД или ООД.

Когато става въпрос за Дружество с ограничена отговорност (ООД), това означава, че търговско дружество се състои от съдружници, които внасят равен или неравен капитал. Ако съдружниците или собствениците на фирмата не заемат ролята управител или не извършват трудова дейност на фирмата, то в такъв случай неговият счетоводител не би трябвало да му начислява осигуровки. Трябва да се има предвид и че печалбата от дейността на самата фирма не се счита за възнаграждение. В противен случай, когато съдружниците или собствениците извършват дейност във фирмата и получават възнаграждение за това, те трябва да бъдат осигурявани по аналог на работниците.
От друга страна, при еднолично дружество с ограничена отговорност (ЕООД) собствеността на капитала е еднолична. Тогава управителят на фирмата задължително се осигурява. Ако лицето е и собственик и управител или има повече от един управител, всеки един поотделно дължи осигуровки.

Кой заплаща осигуровките на управителя?

Това е друг важен счетоводен въпрос, на който трябва да се обърне внимание. Вариантите са два.

  1. Ако управителят участва в дейността на фирмата като работещ и получава възнаграждение за работата си, осигуровките се плащат на база на възнаграждението, което получава и следва да се удържат от него.
    Тенденцията показва, че другият вариант е по-предпочитан от управителите.
  2. Калкулатор и счетоводни документиАко управителят не работи за фирмата си и не получава възнаграждение като работещ, то следва той да се осигурява като самоосигуряващо се лице.
    В такъв случай има задължението да подаде декларация до НАП в 7-дневен срок от датата на започване дейността на самата фирма като такава. Този вариант е предпочитан поради това, че не се дължи 10% данък общ доход върху възнаграждението, както при работещите. По този начин и самите осигуровки са по-ниски като размер.

Когато управителят се осигурява на трудов договор при друг работодател и фирма, дължи осигуровки като управител само в единия от случаите. Ако осигуровките по трудовия договор се плащат върху сума, по-малка от 2600 лева, управителят трябва да се осигурява върху сумата, която получава като възнаграждение като управител. Ако сумата надхвърля максималния доход, лицето не се осигурява като управител, а се осигурява на трудовия си договор с друг работодател.

Въпросите, свързани с осигуровките, трябва да бъдат решавани с помощта на счетоводител, защото възникват колебания и само професионалист би дал точна и достоверна информация относно процедурата.

НЯМА КОМЕНТАРИ

Коментирай