Черни мушички по доматите – как да се преборим с тях?

Черни мушички по доматите – как да се преборим с тях?

cherni mushitsi po tsvetyata

Черните мушици, които са така досадни във всяка градина, представляват летящи насекоми, принадлежащи към род Диптер. Те обикновено са с малки размери, около 3 и 5 мм, но могат да причинят неприятни щети по доматите, цветята и други растения.

Обикновено ще забележим черни мушички по доматите, цветята и други в долните части на растенията или по самия почвен субстрат. Наблюдават се там, тъй като органичният материал в тези части се разлага, а същевременно е изпълнен с меласа и захари. Именно с това се хранят те.

Затова и толкова често се появяват из редица градини, включително и най-вече в оранжерии. Особено неприятен и чест проблем представляват хидропоничните системи и почвени субстрати с повече влага.

За да виреят добре, черни мушици по цветята имат нужда от топлина и влажност, при това – с по-слабо осветление. Изключително бързо се размножават, като женската снася между 50 и цели 200 яйца. Самите те се излюпват до 72 часа, ако условията са подходящи. Естествено, при излюпването са в ларвен стадий, в който остават 2-3 седмици, докато станат възрастни мушици.

Ако се появят малки мушички по цветята или черни мушици по доматите, те могат да нанесат множество щети. Първо, нека поговорим за техните ларви. При храненето си те дъвчат кореноплодните косми на растението. С това затрудняват поемането от почвения субстрат на хранителни вещества. Допълнително, тъй като по този начин вредят на кореновата система, те могат да предизвикат гъбични заболявания.

След това, има също и непряко действие, което бива причинявано от ларвите, и от възрастните мушички. То се състои в разнообразни заболявания, включително бактериални, вирусни и гъбични. Предотвратяването на развитието на ларви и възрастни насекоми може да се извърши чрез препарат против мушици по цветята или с различни методи за контрол на вредителите, включително инсектициди.

Обикновено главният симптом на черни мушици по доматите са забавянето на растежа. В редица случаи доматените ви насаждения може дори да се разболеят от редица гъбични заболявания, включително доста неприятни такива.

Борба с мушици

Главният метод за борба с черните мушици по доматите е превенцията. За целта – не оставяйте растенията да се овлажнят твърде много, а дръжте влагата на умерено ниво. Старайте се горният почвен слой да е сух, за да намалите наличието на подходяща атмосфера за развитие и оцеляване на черните мушици. По възможност, можете да покриете субстрата с вермикулит.

Всякакви вредители, също така, могат да бъдат предотвратени, ако се използва ниймово брашно. То върши страхотна работа в предпазване на насекоми, които се хранят с корените. Предназначено е да се бори срещу вредители в почвения субстрат. То може да се прилага и за напояване на растението, като за целта трябва да е разредено във вода.

Жълтите лепенки, които използваме за летящи насекоми, също могат да доведат до успешна борба с черните мушици, като се комбинират с останалите средства. За инсектицид за домашна употреба можем да използваме лимони с карамфил или инсектициди от оцет, разреден във вода и т.н.

Възможно е да приложим биологичен контрол чрез нематоди, хищни акари или бръмбари. Това изисква специализирани познания относно какво да използваме, как да го използваме и подходящо ли е за употреба върху доматени и други видове растения. За предпочитане е биологичен контрол да се използва само след консултация със специалист, който е опитен в тази област и може да даде нужните съвети, наставления и информация, която е нужна преди, по време на и след прилагането на биологичния контрол.

НЯМА КОМЕНТАРИ

Коментирай