Образователни карти за деца на различни възрасти
Образованието е напреднало изключително много в днешно време. Това е не само що се отнася до научните познания, които сме натрупали. Не, говорим за нещо много по-основно, но с още по-огромно значение. Това е именно методиката на преподаване.
Докато някога идеята за образование беше просто изрецитирането на урока пред учениците и обучението на децата чрез просто повторение на факти и подробности, днес вече това не е единственият метод. Едно нововъведение са образователни карти. Какво представляват те?
Образователни карти за деца от различни възрастови групи
Този тип образователен инструмент идва под различни форми. Най-удобният за приложение при малки деца е картоненият вариант във физическа форма. Представлява картонени карти с меки повърхности и ръбове, украсени с детайлни графики с нежни цветове, които привличат и задържат вниманието далеч по-дълго, отколкото обикновените книжки и пособия за заучаване. Този тип активни карти представляват двустранно отпечатани пособия. От едната страна е поставен въпрос, термин, картинка или каквото и да е друго писмено или образно питане, чийто отговор може да се намери от задния част на картата. В някои случаи и от двете страни има въпроси или термини и т.н., като отговорът на предният въпрос е отзад, а на задния – отпред.
Съответно, по този начин се постига интерактивно образование чрез тези специфични карти за деца, които могат да включват не само букви и цифри, не просто образователни факти, но и елементи от ежедневието, за да могат дори най-малките да се обучават още от ранна възраст за света около себе си.
Например, за най-ранна детска възраст са предвидени образователни карти, които включват метеорологични условия, семейство, професии, превозни средства, противоположности, гатанки и загадки, и много други. По-големите имат възможност да решават по-сложни въпроси, включително логически загадки, които да развиват тяхното логическо мислене.
Най-важният фактор, който се постига чрез този тип пособия, е внасянето на забавление в обучението. По този начин от най-ранна детска възраст се развива интерес към ученето и то се превръща от просто рецитиране на факти в нещо, което е загадка, отговора на която детето само трябва да открие.
Тази интерактивност допада и на най-малките, и на по-големите. При това им позволява и сами да се образоват, докато си играят, без да е нужно постоянно възрастен да им посочва отговора или да им показва какво точно се очаква да правят. Децата бързо и лесно разбират как да работят с интерактивните карти, което позволява после да ги използват и самостоятелно.
Образователните карти като прекрасен инструмент за детско обучение
Този тип инструменти за ранно детско обучение навлезе сравнително скоро в страната ни, но вече набира широка популярност. Все повече родители осъзнават нуждата от внасяне на разнообразие, забавление и ангажираност от страна на детето в образователния процес. Това е фактор, който повишава заучаването, подобрява запаметяването, ангажира процесите по припомняне (т.нар. recall) и съдейства информацията да се запомни за значително по-дълъг период от време. Поради това активните карти стават все по-популярен образователен инструмент, който може да се прилага при почти всякаква възраст, дори преди детето да се е научило да чете и пише.